Výběr první dýmky

Když si vybíráte svou první dýmku, nejlepší radou je: „Vyberte si tu, která se vám líbí.“ Přesto vám poskytneme přehled určitého množství materiálů, cen a designů, které vám při výběru mohou posloužit jako vodítko.

Materiál

Vaše první dýmka by měla být vyrobená z kořene vřesovce (briar), což je materiál, který se na výrobu dýmek používá nejčastěji, protože je trvanlivý, odolný vůči horku a má příjemný vzhled.

Většina dýmek z kořene vřesovce má náustek vyrobený z vulkanitu (kaučuku) nebo akrylu. Oba dva materiály dobře fungují, takže výběr materiálu náustku je čistě osobní volbou. Vulkanit je měkčí, což přijde mnoha lidem pohodlné, ale akryl je tvrdší a odolný vůči oxidaci.

Další varianta jsou dýmky vyrobené z kukuřičného klasu. Ty jsou pro vaši první dýmku tou nejlevnější variantou a jsou navíc životaschopnou alternativou kořene vřesovce. Nevýhodou je, že mají často velmi malé tabákové komory (část dýmky, kam se vkládá tabák) a křehký plastový náustek, který poměrně snadno prokousnete.

Jiné materiály, jako například hlína, mořská pěna (meerschaum) a porcelán jsou křehké a postrádají vlastnosti kouření a jednoduchost použití, jakou má kořen vřesovce.

Tvar a velikost

Tvar dýmky je zcela záležitostí osobního vkusu. Mnoho kuřáků dýmek preferuje zahnuté dýmky, protože lépe „visí“ a nepůsobí proto tak velkým tlakem na zuby a na čelist. Jiní preferují dýmky s rovným náustkem, hlavně z estetických důvodů a kvůli tomu, že jim nejde kouř do očí, ale také proto, že je jednodušší vložit do dýmky čistič, který absorbuje kondenzovanou vlhkost, která se někdy během kouření nasbírá v náustku.

Pokud jde o velikost, tak se zřejmě budete chtít vyhnout nejen velmi malým dýmkám, které mají tendenci hořet příliš prudce, ale zřejmě i těm velkým, se kterými mají nováčci často problémy, protože jim tyto dýmky zhasínají a oni tak do nich musí zpočátku dávat velké množství tabáku, aby si pohodlně zakouřili.

Příslušenství

Při kupování dýmky si také vyberte balení na čištění dýmky (měkké, bavlněné čističe jsou pro většinu případů ty nejlepší) a levné dusadlo, všechno budete potřebovat.

Přejít k objednávce