Výběr vhodného tabáku

Zde platí stejné pravidlo jako u výběru vaší první dýmky: „Vyberte si ten, který se vám líbí.“ Jestliže máte zkušenosti jen s cigaretami nebo s doutníky, pak vás čeká opravdová zábava.

Různorodost dýmkových tabáku je šokující (v pozitivním slova smyslu) a příchuť směsi není ovlivněna jen druhy tabáku, které se v ní nacházejí, ale i nesčetným množstvím jiných faktorů jako je například povrchová úprava dýmky, kterou na kouření použijete.

Jediný způsob, jak určit, který druh tabáku je pro vás nejlepší, je vyzkoušet několik chuťově odlišných směsí, rozhodnout se, který typ vám obecně vyhovuje a odsud potom pokračovat. Někteří z nás stále hledají tu nejlepší směs, někdy nazývanou „svatým grálem“.

Varianty tabáku

Nejrozšířenější dělení dýmkového tabáku je dělení na aromatický a nearomatický tabák. Obecně platí, že většina začátečníků poprvé vyzkouší spíše aromatický tabák, který byl dochucený takovými příchutěmi jako je vanilka, třešeň apod., zatímco ti, kteří dříve kouřili cigarety nebo doutníky, většinou preferují nearomatický nebo přírodní tabák.

Aromatický tabák

Dobrý aromatický tabák je lehce dochucen přírodní příchutí. Aromatický tabák má tendenci být více vlhčí než nearomatický, což může vést k problémům při jeho kouření. Těmto problémům se můžete vyhnout, jestliže věnujete dostatek času přípravě tabáku a následnému plnění dýmky.

Nearomatický tabák

Tyto tabáky neobsahují žádné aromatické přísady – ve skutečnosti dobrý nearomatický tabák neobsahuje žádné jiné přísady než maximálně trochu vody.

Hodně dobře smýšlejících trafikantů ublíží nováčkům tím, když jim pro začátek doporučí „jemný“ tabák nebo když jim dají nearomatický tabák. Dokud si kuřák nezvykne na mechaniku kouření dýmky a nezkultivuje se mu vnímání chutí a aromat tabáků, které právě kouří, tak jejich smyslová reakce nebude tak dramatická.

Když začnou s jemným tabákem, budou pravděpodobně bafat jako lokomotivy při pokusu dostat z tabáku aspoň nějakou znatelnou příchuť. A to vůbec nezmiňujeme to obrovské úsilí, které budou muset vynaložit, aby jim dýmka nezhasla. A když je tabák ještě navíc lepkavě aromatický, problém to jen zvětšuje.

Doporučení od zkušeného dýmkaře

Obecně nováčkům doporučuji plně ochucený, ale ne příliš silný tabák. Je mnohem pravděpodobnější, že z takového tabáku budou mít nějaký chuťový zážitek a bude pak pro ně jednodušší pochopit myšlenku „zpomalení“, která je pro dobré kouření podstatě klíčová.

Když už se jednou naučí techniku kouření dýmky a jejich smysly si zvyknou na některé z nesčetných příchutí tabáku, budou lépe vyzbrojeni na další tah směrem k jemnějším a mírnějším tabákovým směsím. Pro nováčky neplatí, že jemný tabák je pro ně opravdu jemný!.

Přejít k objednávce